![]()
| Bleak The bleak (Alburnus alburnus) is a small freshwater coarse fish of the cyprinid family. Jelentése tehát küsz, ami a magyar vizekben megtalálható ragadozó halak talán legfőbb táplálékhala. ![]() Bleak Jelen esetben azonban nem az élő küszről, hanem ennek egy élethű utánzatáról lesz szó, ami csaliként kiválóan alkalmazható több különböző tűzési módot variálva a ragadozó halak ellen folytatott csatánkban. Villás farkú változat: „Az LB 3D BLEAK egy valódi küsz (Alburnus alburnus) 3D szkenneléssel készült utánzata – minden apró részletet kidolgoztunk, hogy elkészítsük a küsz tökéletes mását 3 méretben, amely a legválogatósabb rablóhalat is habozás nélküli kapásra ingerli! Az LB 3D Bleak Real Tail élethű halfarok- formával rendelkezik és a dropshot vagy vertikális módszerekhez fejlesztettük ki, oldalt fekvő helyzetben, de számos egyéb szerelési módon is bizonyította a fogósságát – trailer egy spinnerbaiten, lip scullal szerelve vagy különböző trollingos szerelékeken. Szuper csali minden rablóhalra édes és sósvízben egyaránt!” Lapátfarkú változat: „Az LB 3D Bleak Paddle Tail lapátfarkú küszutánzat szuper remegő és verető akciót mutat húzáskor és süllyedés közben is – jól látható élethű részletekkel, amelyek azonnali támadásra ingerlik a ragadozókat. Egyszerűen fantasztikus és sokoldalú műcsali bármely édesvízi vagy tengeri ragadozó hal horgászatához!” Még nem tartoztam a Savage Gear kötelékébe, amikor megrögzött sügérhorgászként egy internetes videóban először megláttam ezt a csalit, ahogy dropshot módszerrel szedték vele a kapitális sügereket.
Meg voltam ezért a csaliért őrülve! Mindenképpen akartam belőle. Sokan lehurrogtak, hogy a videóban található pályán, ott abban a pillanatban mindegy lett volna mivel csalizok! Volt is igazuk, meg nem is. Már akkor tudtam, hogy bizonyos esetekben verhetetlen lesz ez a kishal imitáció, ami később többször be is bizonyosodott. Persze azzal fog az ember, amit a legtöbbet tesz fel a jighorogra. És azzal, amiben bízik, evvel én is tisztában vagyok, de vannak olyan csalik, amik kiemelkedően jól teljesítenek elég sok helyzetben. A Savage Gear küsz csalija is ezek közé tartozik. 2014 őszén itthon még nem lehetett kapni, de azért az előrendelésemet leadtam rá. Sajnos csak az őszi horgászshow után sikerült hozzájutnom egy csomaghoz. A téli kikötői passzív sügerezésnél sikerült sima jiggel szerelve néhány sügeret, és egy kisebb balint elcsípnem a villás farkú változattal. Különlegessége, hogy egy terelőlappal látták el a jigfejet, ami plusz rezgést kölcsönöz a horogra húzott csalinak. Akkora gyorsasággal nem húzható, mint mondjuk egy hagyományos balinólom, mert akkor kibukik a vízből, de középtempóban a terelőlap rezonanciája bőven elég ahhoz, hogy a balinokat kapásra ingerelje. Csukára, süllőre pedig hagyományosan fenékre engedve, jiggelve, vagy akadós terepen lassú húzással is alkalmazható. Először partról próbáltam ki a villásfarkú küsszel szerelve. Bevált a dolog!
- Ez már tényleg olyan, mintha igazi kishallal horgásznék! És pont a lényegre tapintott! A villás farkú változatnak ugyanis alapban passzívnak mondható a viselkedése, ennek ellenére talán a legtöbb halat sima jigre tűzve adta az év folyamán. Egy kis fantáziával viszont megbolondítható a mozgása! Dropshot, crazy blade jig, offset horog oldalt tűzve plusz súllyal, offset horog oldalt, vagy hagyományosan tűzve cseburaska ólommal kombinálva, stb. A korongfarkú változatnak alapban olyan intenzív mozgása van, hogy semmi extra nem szükséges az életre keltéséhez. Amellett, hogy a faroklapát verető mozgást végez, a gumihal test húzásnál folyamatosan billeg. Legszívesebben sima jiggel használtam, de a balinok csukák becsapásánál sokszor alkalmaztam a Crazy Blade jigfejet is. Még egy halfaj volt az évben, amit mindenképpen szerettem volna ezzel a csalival megfogni, ez pedig nem más, mint a kősüllő. A tilalom lejárta után az első napokban arattam a csalival. Igen szép példányokat sikerült vele elcsípnem. Mindkét változat működött.
2016-ban a két alapszínből négy lesz, és némileg változik a meglévő két alapszín mintázata is. Ezek a következők lesznek: Az új Bleak színnel már több sügeret, a legnagyobb korongfarkú mérettel pedig csukákat sikerült elcsípnem az ősszel. A White Silver színkód pedig véleményem szerint egy az egyben a félig megemésztett, vagy a bomlásnak indult küszre emlékeztet, ami nagyon - nagyon fog működni, ebben biztos vagyok. A végére pedig két kép Fachs Tamás barátomtól, akinek az egyik kedvenc sügércsalija lett a villásfarkú küsz az ősz folyamán. És nem csak sügeret fogott vele!
Felszerelés: Bot: Savage Gear Finezze spin 192 cm ML Lure 3-12 gramm 2 részes Orsó: Okuma RAWII, Okuma Trio White, Okuma RTX, Okuma Inspira Zsinór: Savage Gear Finezze HD4 braid 0,08-0,10 mm Előke: Savage Gear Fluoro Carbon 0,33 mm Kapocs: Savage Gear Needle Snap S NAK kapocs: Savage Gear Braid „knotless” Connector S méret Csali: Savage Gear 3D LB Real Tail Bleak, Savage Gear 3D LB Paddle Tail Bleak A cikkben szereplő termékek: | ![]() ![]() ![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
||